Laboratorium NDT

Laboratorium NDT

HARISPAL LABORATORIUM NDT świadczy usługi w zakresie badań nieniszczących, spełniając kryteria dotyczące wymagań technicznych określonych w normie PN-EN ISO/IEC 17025:2005.
Laboratorium badań nieniszczących Harispal dysponuje wykwalifikowaną kadrą z odpowiednimi uprawnieniami (certyfikaty ukończenia kursów m.in. BASIC, VT3, RT3, UT 1+2 itd.)do przeprowadzania badań zarówno w siedzibie firmy jak, jak i  we wskazanym przez klienta miejscu.

Nasze laboratorium jest w pełni  mobilne i wyposażone w sprzęt wysokiej jakości.
Laboratorium posiada Uznanie Urzędu Dozoru Technicznego (świadectwo nr LBU – 206/05-24) oraz zezwolenie Państwowej Agencji Atomistyki (nr D-23403 i D-23404). Wykonujemy badania objętościowe (radiograficzne RT i ultradźwiękowe UT) oraz powierzchniowe (wizualne VT, penetracyjne PT oraz magnetyczno-proszkowe MT). Nasze usługi obejmują również badania twardości oraz badanie składu chemicznego stopów metali.

Realizując Art. 32 c. pkt. 2 Prawa Atomowego podaje się do wiadomości poniższy komunikat z  dnia 08.01.2024 r.:

W związku z wykonywaną działalnością z wykorzystaniem promieniowania jonizującego, informujemy, że pracownicy nie otrzymali dawek ponad dopuszczalne, nie było negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Brak narażenia ludzi z populacji na promieniowanie jonizujące. Brak uwolnień substancji promieniotwórczych do środowiska naturalnego w roku ubiegłym. 

Badania radiograficzne

W metodzie tej wykorzystuje się zjawisko pochłaniania promieni rentgenowskich. Uzyskany na kliszy obraz promieni przechodzących przez materiał pozwala określić wady wewnętrzne spoin, złączy spawanych, a także odlewów oraz różnych konstrukcji stalowych. Badania radiograficzne cechuje bardzo wysoka wiarygodność.
Do badań wykorzystujemy przenośne aparaty rentgenowskie firmy YXLON typ Y.XP0255 oraz firmy GE Measurement & Control Solutions typ ERESCO, a także źródła izotopowe firmy GammaMat ze źródłem Se75. Zdjęcia wykonywane są na materiałach firm Agfa Structurix, Kodak, Fuji. Obróbka fotochemiczna wykonywana jest na automatach wywołujących Colenta FNDX2.

W metodzie tej wykorzystuje się zjawisko rozchodzenia się fal dźwiękowych w ciałach stałych. Polega ona na emisji ultradźwięków i rejestracji ich po przejściu przez badaną substancję. Pozwala to wykrywać nieciągłości materiału zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne.

Metoda ta może być również stosowana do pomiarów grubości w zakresie od 0,6 do 300 mm. Istotną zaletę tych badań stanowi szybkość uzyskiwanych informacji, wysoki stopień dokładności, uniwersalność i skuteczność.Do badań wykorzystujemy defektoskop USM Go DAC firmy GE Measurement & Control Solutions (w tym badania blach na rozwarstwienia).

Badania te polegają na wykrywaniu magnetycznych pól rozproszenia za pomocą drobnoziarnistego, ferromagnetycznego proszku, który nanosi się na powierzchnię badanego obiektu podczas jego namagnesowania. Pole magnetyczne wywiera na cząsteczki proszku stosunkowo dużą siłę skierowaną do powierzchni obiektu. W wyniku oddziaływania magnetycznych pól rozproszenia cząstki proszku skupiają się w miejscu nieciągłości. Badania te mogą być stosowane wyłącznie do materiałów ferromagnetycznych.

Do badań wykorzystujemy defektoskop jarzmowy, miernik natężenia pola magnetycznego firmy List-Magnetik GmbH oraz zestawy firm Magnaflux, Diffutherm, Helling.

Metodę tą wykorzystuje się do wykrywania niezgodności spawalniczych (głównie pęknięć) wychodzących na powierzchnię złącza spawanego. Zasada badań opiera się na wykorzystaniu zjawiska włoskowatości (kapilarności), które polega na wnikaniu cieczy do wąskich przestrzeni i wznoszeniu się w nich nawet wbrew sile ciężkości. W czasie badań powierzchnię należy wstępnie oczyścić (z rdzy, zgorzeliny, żużla, smarów, olejów, farb), a następnie nanieść penetrant, który wnika w istniejące szczeliny.

Po określonym czasie należy za pomocą zmywacza usunąć nadmiar penetrantu z powierzchni. Następnie należy nanieść wywoływacz, który w przypadku istnienia niezgodności wywabia z niej penetrant i na białym tle wskazuje jej obecność w postaci punktu lub linii innego koloru.
Do badań wykorzystywane są zestawy firm Magnaflux, Diffutherm i Helling.

Badania wizualne złączy spawanych polegają na dokładnych oględzinach ich powierzchni. Są one obowiązkowo stosowane dla wszelkiego rodzaju konstrukcji. W badaniach tych podstawowym nośnikiem informacji jest światło, które wywołuje u ludzi wrażenia wzrokowe. Należy je przeprowadzać w odpowiednich warunkach oświetlenia i z odpowiednim dostępem do złącza. Natężenie oświetlenia na powierzchni złącza spawanego powinno wynosić co najmniej 350 lx (luksów), przy czym zaleca się, aby wartość ta wynosiła 500 lx. Odległość pomiędzy okiem badającego, a badaną powierzchnią powinna nie przekraczać 600 mm, przy kącie widzenia powyżej 30°.

W trudno dostępnych miejscach oraz do badań grani rur wykorzystuje się urządzenia zdalne zwane wideoendoskopami.
Do badań wykorzystujemy system wideoendoskopowy XL Go firmy GE Measurement & Control Solutions.

Osoba do kontaktu:

Lorem ipsum

lorem iposum

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.